Zmarł założyciel cukierni Władysław Zieliński

W dniu 11.września 2023 r.  zmarł Władysław Zieliński, założyciel i długoletni Szef Cukierni Zielińscy

Swoją pasję życiową, czyli cukiernictwo rozpoczął w 1960 r. w Jaworze. Po siedmiu latach nauki i pracy w kilku piekarniach i cukierniach, postanowił otworzyć swoją pierwszą własną pracownię cukierniczą w niewielkim Mieroszowie, niedaleko Wałbrzycha. Koniec lat 60tych nie był najlepszym czasem dla „prywatnej inicjatywy”, jak to określały ówczesne władze, ale dzięki swojej determinacji i uporowi, Władysław dopiął swojego celu i po uzyskaniu w kwietniu 1967 r. tytułu Mistrza Cukiernictwa, 1 maja 1967 r. otworzył swój wymarzony zakład cukierniczy. Bardzo szybko, dzięki swoim umiejętnościom i jakościom oferowanych wyrobów, zdobył uznanie wśród lokalnej społeczności. Po kilkunastu latach prowadzenia pracowni w Mieroszowie, postanowił wraz z rodziną, o przeprowadzeniu swojego życia i zakładu cukierniczego do Legnicy. Po kilku latach batalii z ówczesnymi władzami Legnicy został udzielony przydział i Pan Zieliński wybudował zakład cukierniczy na nowopowstałym osiedlu mieszkaniowym KOPERNIK, przy ul. Iwaszkiewicza (obecnie ul. Górnicza).

Cukiernia u Państwa Zielińskich rozpoczęła działalność w Legnicy w 1986 r. i od razu zyskała wierne grono klientów. Przebojem tamtych lat były tzw. ciasteczka warszawskie czy kruche krokiety, a pączkami zachwycali się wszyscy, którzy je spróbowali, a które do dzisiaj w Cukierni Zielińskich wytwarzane są metodą ręcznego zawijania, według receptury, której nasz Mistrz nauczył się na początku lat 60-tychubiegłego wieku. Od samego początku działalności cukierniczej, Władysław zajął się również kształceniem uczniów w zawodzie cukiernik. W ciągu ponad 40 lat swojej działalności jako rzemieślnik – cukiernik, Pan Zielińskiwykształcił prawie 200 uczniów.

Od początku pobytu w Legnicy, Władysław Zieliński przystąpił do Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy, w którym to stowarzyszeniu był bardzo aktywnym członkiem, pełniąc w nim u schyłku swojej działalności rzemieślniczej funkcję Podstarszego Cechy. Po przejściu na zasłużoną emeryturę, nadal był aktywnym członkiem cechu rzemieślniczego jako Honorowy Członek Cechu. Za swoje zasługi w dziele kształcenia uczniów w zawodzie cukiernik, 27. Maja 1997 r. został odznaczony „Złotą Odznaką Mistrza”, a w kwietniu 2021 r. został uhonorowany „Odznaką Zasłużonego dla Legnicy”.

Pogrzeb ś.p. Władysława Zielińskiego odbędzie się w piątek, 15. Września 2023 r. na Cmentarzu Komunalnym w Legnicy, przy ul. Wrocławskiej. Urna z prochami ś.p. Władysława będzie wystawiona w kaplicy cmentarnej o godz. 13:15, a o godz. 13:30 rozpocznie się Msza Św. pogrzebowa, podczas której pożegnamy naszego Mistrza – Honorowego Szefa Cukierni Zielińscy, a przede wszystkim Męża, Ojca, Teścia, Dziadka i Pradziadka. Bezpośrednio po zakończonej Mszy Św. odprowadzimy urnę z prochami ś.p. Władysława na miejsce wiecznego spoczynku, o czym zawiadamiają pogrążeni w smutku Rodzina i cała załoga Cukierni Zielińscy.

Naszego Mistrza – Władysława Zielińskiego, będziemy wspominać jako pełnego życzliwości Szefa, tryskającego humorem człowieka, który zawsze był gotów pomóc w potrzebie drugiemu człowiekowi.